Регионален археологически музей – Пловдив е една от най-старите културни институции в България. Началото на неговата история е поставено още през 1882 г., когато в Пловдив е създадена Областна библиотека и музей. По късно тази институция ще даде началото на НБ „Иван Вазов“ и на археологическия музей под тепетата.
Колекцията на Регионален археологически музей – Пловдив е една от най-богатите в България. Тя включва експонати от периодите на праисторията, Античността и Средновековието, както и една от най-големите нумизматични сбирки в страната. Сред най-известните находки, които могат да се видят в залите на музея, са богато украсените праисторически съдове от селищна могила край с. Долнослав, гробните дарове от тракийския некропол край с. Дуванлии, мраморна архитектурна украса от античния Филипопол, златното монетно съкровище от с. Горнослав, както и изцяло запазена раннохристиянска гробница от началото на IV в. Част от колекцията на Регионален археологически музей – Пловдив е и небезизвестното Панагюрско златно съкровище, представено в експозицията с копие в оригинален мащаб.
Мисията на Регионален археологически музей – Пловдив е свързана с проучването и опазването на археологическите културни ценности на територията на община Пловдив и Пловдивска област, както и да представя, по достъпен начин, археологическото наследство чрез постоянни и временни изложби.
Нашата визия е да провокираме любознателност, да предадем добрите уроци от миналото и така да допринесем за едно по-добро бъдеще на общността.