Музеят в Свиленград е създаден през 2007 г. на основа на съществувалата в града от 60-те години на ХХ век музейна сбирка. Музеят полага грижи за съхранението и опазването на нематериалното и материалното недвижимо и движимо културно наследство на населението по долното течение на р. Марица, Източните Родопи и Сакар планина.
Музеят се помещава в красива стара градска къща от 20-те години на миналия век, когато градът се съзижда отново из пепелта след опожаряването му през 1913 г. Той разполага с три експозиции: история, археология и етнография, в които са представени предмети с важно историческо, културно и научно значение, като документи, снимки, ръкописи, ордени, медали, оръдия на труда, облекло и предмети от градския бит, уреди, свързани с производството на коприна, памук и вълна, хладно и огнестрелно оръжие, лични вещи и др.
През 2022 г. бе създадена експозиция, посветена на коприната, защото името на града идва от там – „Истории за коприната: забележителното културно наследство на Свиленград“.
През 2024 очакваме да завърши изграждането на новата изложбена зала към музея от 160 кв.м., за да се увеличи експозиционната площ.
Част от Музея е и градската художествена галерия, намираща се в османския хамам.
Резултат от научноизследователската дейност на екипа са поредица книги, посветени на историята и културата на града. Началото на издетелската дейност е положено през 2011 г.
Градът има богато културно-историческо наследство, което заради граничното си местоположение, не е достатъчно изследвано. От 2017 г. редовно се провеждат археологически проучвания на крепост „Букелон“ край свиленградското село Маточина.