DETOUR е европейски проект, финансиран от Европейския съюз в рамките на програма COSME. С общ бюджет от 2 милиона евро и продължителност от 3 години, DETOUR ще работи за устойчивото развитие на туризма по някои от най-живописните маршрути в Европа. Основната му цел е подкрепата за малки и средни предприятия (МСП) от туристическия сектор за повишаване на тяхната конкурентоспособност, капацитет за иновации и потенциал за растеж, както и промотирането им в цял свят. За това ще допринесе и асоциираният партньор World Trails Network – международна мрежа, която обхваща пътеки от всички континенти като Камино де Сантяго (Испания и Франция), Leitrim (Ирландия), френската мрежа от Grande Randonnees, и други пътеки, регистрирани като Европейски културни маршрути.
Ключови цели на DETOUR са:
Пилотни райони на проекта:
Пилотните райони на DETOUR включват избрани участъци от едни от най-живописните исторически маршрути в Европа:
ОУТТР ще работи с малки и средни предприятия и доставчици на туристически услуги за развитието на българската част на Sultan’s trail. Проектът започва с проучване на предизвикателствата пред тях, техните нужди и идеи за развитие, с фокус върху ползите от маршрутите, ще предостави обучения в сферата на дигиталната трансформация и устойчивия туризъм. След това участниците успешно преминали обученията, ще бъдат поканени да изготвят бизнес проекти, като най-добрите от тях ще бъдат директно финансирани. На финала, най-успешните реализирани проекти ще бъдат наградени с рекламни видеа и медийни турове. Мениджър на проекта от българска страна е Радост Иванова, Изпълнителен директор на ОУТТР, която освен гореспоменатите дейности, ще постави висок приоритет и върху промотирането на нашите природни и културни забележителности, не само в България, но и по целия свят.
Проектът ще даде възможност на най-активния бизнес в района да реализира своите идеи, с което да повиши своя капацитет, а от там и приходи.
Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.