DETOUR: Развитие на устойчиви туристически екосистеми по средиземноморски маршрути

DETOUR е европейски проект, финансиран от Европейския съюз в рамките на програма COSME. С общ бюджет от 2 милиона евро и продължителност от 3 години, DETOUR ще работи за устойчивото развитие на туризма по някои от най-живописните маршрути в Европа. Основната му цел е подкрепата за малки и средни предприятия (МСП) от туристическия сектор за повишаване на тяхната конкурентоспособност, капацитет за иновации и потенциал за растеж, както и промотирането им в цял свят. За това ще допринесе и асоциираният партньор World Trails Network – международна мрежа, която обхваща пътеки от всички континенти като Камино де Сантяго (Испания и Франция), Leitrim (Ирландия), френската мрежа от Grande Randonnees, и други пътеки, регистрирани като Европейски културни маршрути.

Ключови цели на DETOUR са:

  1. Улесняване на достъпа до финансиране за МСП, нужно за подобряване на тяхната инфраструктура и качество на предлаганите услуги 
  2. Предоставяне на ресурси за обучение чрез специализирани програми, насочени към заинтересованите страни от сферата на туризма, базирани на проучване върху техните нужди и мотивация.
  3. Дигитална трансформация в сферата на туризма, за да даде достъп на МСП до съвременни технологии като дигитални платформи за управление на услуги, мобилни приложения, интерактивни карти и инструменти за онлайн маркетинг, така че да останат конкурентоспособни на фона на бързо дигитализиращ се пазар и да разширят обхвата си до по-широка аудитория.
  4. Изграждане на международни мрежи за сътрудничество: DETOUR обединява партньори и асоциирани членове от различни европейски страни — включително Италия, Гърция, Турция, България и Холандия — формирайки мрежа за сътрудничество, в която да се споделят знания и най-добри практики в сферата на туризма.

Основни партньори:

  • Община Фиденца, Италия – Координатор 
  • European Association of the Via Francigena (AEVF), Италия
  • Culture Routes Society – Kultur Rotalari Dernegi (CRS), Турция
  • DMO ES.CO. Esquilino Comunità – La Porta di Roma (ESCO), Италия
  • Antalya Provincial Directorate of Culture and Tourism (ATM), Турция
  • Training 2000 Piccola SC (T2000), Италия
  • Mediterranean Centre of Environment (ΜKP), Гърция
  • Организация за управление на Тракийски туристически район, България

Асоциирани партньори:

  • Sultan’s Trail Foundation – Нидерландия
  • Edirne Promotion and Tourism Association –  Турция
  • World Trails Network – Швейцария

Пилотни райони на проекта:

Пилотните райони на DETOUR включват избрани участъци от едни от най-живописните исторически маршрути в Европа:

  • Via Francigena: 3,200 км маршрут от Кентърбъри, Великобритания, през Франция, Швейцария и Италия 
  • Lycian Way: 750 км в южна Турция, района на Анталия 
  • Sultan’s Trail:  2,400 км маршрут от Виена до Истанбул
  • Мрежа от планински маршрути мрежа от планински пътеки с дължина от 280 км в планините Олимп и Кисавос в Гърция

ОУТТР ще работи с малки и средни предприятия и доставчици на туристически услуги за развитието на българската част на Sultan’s trail. Проектът започва с проучване на предизвикателствата пред тях, техните нужди и идеи за развитие, с фокус върху ползите от маршрутите, ще предостави обучения в сферата на дигиталната трансформация и устойчивия туризъм. След това участниците успешно преминали обученията, ще бъдат поканени да изготвят бизнес проекти, като най-добрите от тях ще бъдат директно финансирани. На финала, най-успешните реализирани проекти ще бъдат наградени с рекламни видеа и медийни турове. Мениджър на проекта от българска страна е Радост Иванова, Изпълнителен директор на ОУТТР, която освен гореспоменатите дейности, ще постави висок приоритет и върху промотирането на нашите природни и културни забележителности, не само в България, но и по целия свят.

Проектът ще даде възможност на най-активния бизнес в района да реализира своите идеи, с което да повиши своя капацитет, а от там и приходи.

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.